Kurye Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir öğeyi göndermek veya almak için hızlı ve etkili bir yola ihtiyacınız varsa, özel bir kurye hizmeti düşünebilirsiniz. Özel bir kurye hizmetinin ne olduğunu ve Posta veya Kargo ile bir şey göndermek gibi diğer seçeneklerden nasıl farklı olduğunu anlamak zor olabilir. Özel kurye hizmetleri ile ilgili en sık sorulan sorulardan bazıları aşağıdadır.

Kurye nedir?

Çoğu kişi, bir kurye hizmetinin belgeler, paketler ve diğer gönderiler gibi öğeleri taşıdığını anlar. Ancak, bundan biraz daha fazla ilgili. Özel kuryeler genellikle aşağıdakilerin tümünü sunar:

 • 24/7/365 Hizmet – Özel bir kurye, gönderileri hafta sonları ve tatil günlerinde bile herhangi bir gün veya saatte teslim alabilir veya teslim edebilir.
 • Paketleme — Bazı durumlarda, kurye hizmetleri ürünleri güvenli ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre paketleyecektir. Özel kuryeler, onaylanmış soğuk zincirli kaplar gibi özel ambalajlar sağlayabilir ve tavsiyelerde bulunabilir.
 • Takip — Özel bir kurye kullanırken, takip bildirimlerini ve gönderinizin ilerleme durumunu tamamen özelleştirebilirsiniz. GPS özellikli gerçek zamanlı izleme gibi teknoloji etkinleştiriciler, herhangi bir gönderiye fazladan bir görünürlük ve güvenlik katmanı ekleyebilir.
 • İçeriden Teslimat — PTT ve UPS gibi paket servisleri, genellikle paketleri belirli noktalarda (yükleme rıhtımı veya ön büro gibi) alır veya bırakır. Özel kuryeler, belirli bir kişiye, odaya veya departmana kesin teslim alma veya teslimat yapmayı ayarlayabilir.
 • Yerel Nakliye — İşletmelerin bir şehir içinde önemli belgelerin hızlı bir şekilde teslimine ihtiyacı olabilir. Örneğin, hukuk firmaları yasal belgeleri teslim etmek için genellikle kurye kullanır.
 • Küresel Nakliye — Sınır ötesi gönderi yaparken, kuryelerin birden fazla ağ kullanması ve ayrıca vergiler ve harçlar gibi konularla ilgilenmesi gerekebilir. İnsanlar ve işletmeler, çok sayıda evrak işiyle uğraşmak zorunda kalmamak için bu tür gönderileri basitleştirmek için bir kurye kiralayabilir.
En hızlı kurye

En hızlı kurye

PTT ve Yurtiçi Kargo Gibi Şirketler mi?

Kuryeler gibi PTT,  Yurtiçi Kargo ve diğer paket taşıyıcıları da devlet tarafından işletilen posta hizmetlerine alternatif olarak işlev gören özel işletmelerdir. Bu şirketleri kuryelerden ayıran şey, hizmetlerinin genellikle daha kısıtlı ve daha az özelleştirilebilir olmasıdır. Örneğin:

 • Boyut kısıtlamaları getirebilir veya özelleştirilmiş paketleme seçenekleri sunmayabilirler.
 • Ertesi gün teslimat için paketleri alabilecekleri zaman, katı kesinti süreleri vardır.
 • Genellikle belirli ve taahhütlü teslimat sürelerinden yoksun olan geniş teslimat pencerelerine sahiptirler.
 • Yalnızca ön büro veya yükleme iskelesi gibi belirlenmiş noktalardan teslim alacak veya teslim alacaklardır.
 • Canlı hayvanlar gibi belirli malları veya organ veya doku gibi insan biyolojik ürünlerini nakil için taşıma konusunda kısıtlamaları vardır.

Özel Kurye Nedir?

Özel kuryeleri diğer kargo ve teslimat hizmetlerinden ayıran özellikleri anlamak için bu tür işlerin ayırt edici özelliklerini inceleyelim:

 • Özelleştirilmiş hizmetler. Parsel taşıyıcıları ve teslimat hizmetleri, gönderileri ürün bazında göndermek için kullanılırken, kuryeler genellikle işletmelerle daha kişiselleştirilmiş bir şekilde çalışır. Bu, şirketlerin uzun vadede tasarruf etmesine yardımcı olur.
 • Hız. Özel kuryeler, ürünleri diğer hizmetlerden daha hızlı teslim edebilir. Teslimat hizmetleri bir gecede hizmet sunabilirken, özel bir kurye genellikle birkaç saat içinde bir şeyler teslim edebilir. Mümkün olan en hızlı şekilde bir şeye ihtiyacınız olduğunda, kurye en iyi seçimdir.
 • Güvenlik. Özel kuryeler, paketler için en yüksek düzeyde güvenlik ve izleme sağlar. Tıp, hukuk, ulaşım ve diğer sektörler için sektöre özel standartlar kullanırlar.
 • Özel kullanım. Özel kuryeler, tehlikeli mallar veya tehlikeli maddeler gibi özel elleçleme gerektiren belirli malları işlemek için eğitilmiştir. Yalnızca gönderinin güvenliğini ve bütünlüğünü korumak için bu tür ürünleri nasıl düzgün bir şekilde kullanacaklarını değil, aynı zamanda bu tür gönderileri güvenli bir şekilde taşımak için tüm düzenleyici gereklilikleri veya gümrük evraklarını da bilirler.

Genellikle Ne Tür İşletmeler Kurye Kullanır?

Bazı endüstrilerin hizmetlerine düzenli olarak ihtiyaç duyması daha olası olsa da, herkesin kurye kullanma fırsatı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Tıp — Tıp endüstrisi acil ihtiyaçlarla ilgilenir ve genellikle aşılar, ilaçlar, klinik deneyler, nükleer tıp, laboratuvar testleri ve tıbbi ekipman gibi maddelerin güvenli ve hızlı bir şekilde taşınmasını gerektirir. Hastaneler, klinikler ve ilaç şirketleri genellikle kurye kullanır. Kuryeler, kan veya organ nakli için son derece acil malzemeleri taşıyabilir.
 • Mali/Yasal/Devlet — Bu sektörler ve kurumlar genellikle mahkeme celbi, sözleşmeler ve diğer belgeler gibi yasal formları hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmelidir. Belgeler ister yerel ister ülke genelinde teslim edilsin, kuryeler hızlı ve güvenli taşıma sağlar.
 • Havacılık– AOG’ler, uçak operatörleri için maliyetli topraklamalara neden olur. Özel kuryeler, zaman açısından kritik havacılık parçalarının hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmasına yardımcı olarak, yere inmiş uçakları tekrar havaya uçurmaya yardımcı olabilir.
 • Kritik Altyapı Hizmet Sağlayıcıları – Cep telefonu kuleleri ve/veya iş bulut bilgi işlem sunucuları için bakım ve onarım gibi kritik altyapı hizmeti sağlayan şirketler, genellikle karşılamaları gereken 2 veya 4 saatlik SLA’lara sahiptir. Özel kuryeler, herhangi bir SLA zorunlu onarım penceresini karşılamak için servis teknisyeni ile görüşmek üzere servis parçalarını doğrudan iş sahasına getirebilir.
 • Diğer Endüstriler – Kurye hizmetleri gerektirebilecek başka birçok endüstri var. Örnekler, yüksek değerli ürünler ve türünün tek örneği prototipler gönderen şirketleri içerir.
Kurye servisi

Kurye servisi

Havacılık

Havacılık

Kuryelerin Sunduğu Bazı Özel Hizmetler Nelerdir?

Her kurye farklıdır, ancak sunabilecekleri bazı standart hizmetler şunlardır:

 • Hızlandırılmış kara nakliyesi – Bu, normalden daha hızlı kara nakliyesini ifade eder. Uluslararası nakliye söz konusu olduğunda, bu genellikle kesintisiz sınır geçişleri anlamına gelir.
 • Hava kiralama hizmetleri — Hava yoluyla gönderilen bir şeye ihtiyacınız varsa, bir kiralama hizmeti bir kurye ve charter hava teslimatı sağlar. Bu, bir öğeyi nakliyenin her aşamasında güvenilir bir kuryenin elinde olduğu için güvenli bir şekilde göndermenin genellikle en hızlı yoludur.
 • Adanmış h ve taşıma — Bu, özel bir kuryenin bir gönderiyi ticari bir havayoluna taşıdığı ve kişisel olarak teslim ettiği bir uçak içi kurye hizmetidir.
 • Sonraki Uçuş Çıkışı (NFO) Gönderimi — Bir kurye, ticari veya özel bir hava taşıyıcısı olabilecek bir sonraki uygun uçuşta gönderi ayarladığında. Kurye lojistiği kullanarak en hızlı ve en doğrudan güzergahı hesaplayabilir.

Ne Zaman Kurye Kullanmalısınız?

Bir kuryenin posta veya teslimat hizmetinden daha iyi bir seçim olabileceği bazı durumlar şunlardır:

 • Zamana duyarlı bir şeyiniz var. Kuryeler acil taleplerde uzmanlaşmıştır. 7/24 mevcutturlar ve son dakika ve acil ihtiyaçları karşılayabilirler.
 • Paketlenmesi zor bir şeyiniz var. Kuryeler daha az boyut kısıtlamasına sahiptir ve ürünleri kişiselleştirilmiş ihtiyaçlar için paketleyebilir.
 • Gerçek zamanlı izleme istiyorsunuz. USPS, UPS ve diğer teslimat hizmetleri sınırlı izleme sağlar. Bir kurye ile gerçek zamanlı takip alabilir, böylece yolculuğun her aşamasında gönderinizin nerede olduğunu bilirsiniz.
 • Yurtdışına gönderi yapıyorsunuz ve evrak işlerini, vergileri ve harçları basitleştirmek istiyorsunuz.
 • Devam eden, özel ihtiyaçlarınız var. Bir kurye ile kişiselleştirilmiş bir ilişki geliştirebilir ve uzun vadeli ihtiyaçlarınızı karşılayan çözümler bulabilirsiniz.

Bir Kuryeyi Nasıl Seçersiniz?

Bir kurye için alışveriş yaparken, hızlı olduğu kadar deneyimli ve güvenilir birini bulmak istersiniz. Herhangi bir zamanda en hızlı kurye ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve sektörünüze bağlıdır. İşte bakmanız gereken birkaç kriter:

 • Şirket ne zamandan beri çalışıyor?
 • Kapıdan kapıya ulaşım sunuyorlar mı?
 • Sektörünüzle birlikte çalışıyorlar mı? Ihtiyacınız olan hedeflere teslim edin?
 • Paketleme ve boyut gereksinimleri konusunda esnekler mi?
 • Sigorta ve teslimat kanıtı sunuyorlar mı?
 • Teslimat süresi için özel gereksinimlerinizle çalışabilirler mi?

En hızlı ve en güvenilir özel kuryeyi mi arıyorsunuz? Kuryexpress ile, lojistik profesyonellerinden oluşan bir ekibin sürecin her adımında arkanızda olduğunu bilmenin içiniz rahat edecek, gönderilerinizi korurken zamanında teslim alınmasını, hızlı bir şekilde ve spesifikasyonlara uygun olarak teslim edilmesini sağlar. Servis uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçmek için bugün Kuryexpress ile iletişime geçin .